środa, 5 sierpnia 2009

XX LAT WOLNOŚCI

Warszawa 4 czerwca 2009 - koncert w dwudziestą rocznicę prawie wolnych wyborów


Brygada Kryzys & Dezerter - Centrala
Brygada Kryzys & Dezerter - Nie ma nic
Brygada Kryzys & Dezerter - Poroniona generacja
Perfect - Autobiografia
Perfect - Chcemy być sobą
Turbo, Grzegorz Kupczyk - Dorosłe dzieci
Republika, Tomek Lipnicki - Biała flaga
Republika, Tomek Lipnicki - Kombinat
Oddział Zamknięty, R.Janowski, K.Jaryczewski - Andzia
Oddział Zamknięty, R.Janowski, K.Jaryczewski - Obudź się
Oddział Zamknięty, R.Janowski, K.Jaryczewski - Ten wasz świat
Klaus Mitffoch - Konstytucje
Klaus Mitffoch - Jezu jak się cieszę
AYA RL - Nasza ściana
AYA RL - Skóra
Lady Pank - Zamki na piasku
Lady Pank - Mniej niż zero
T.Love - Wychowanie
T.Love - Autobusy i tramwaje
Piersi - Kongres pokoju
Piersi - Milicjant
Piersi - W Poroninie
Voo Voo - Nim stanie się tak
Sztywny Pal Azji - Wieża radości, wieża samotności
Dżem, Sebastian Riedel - Naiwne pytania
Kobranocka - I nikomu nie wolno się z tego śmiać
Kobranocka - Kocham Cię jak Irlandię
Republika, Kayah, Adama Nowak - Nie pytaj o Polskę
T.Love, wszyscy artyści - Jest super

Recenzent Teraz Rock-a napisał, że na takie koncerty mógłby chodzić codziennie.
Było kilka fajnych momentów - dla mnie nr 1 to Muniek z załogą i Sebastian Riedel w Naiwnych Pytaniach (dopiero przy okazji tego koncertu dowiedziałem się, że człowiek śpiewa, wg mnie był najlepszym wokalistą całej imprezy).
Bardzo OK pokazał się Grzegorz Kupczyk, Lady Pank muzycznie w porządku, ale z wokalem Panasa nie jest dobrze, to samo w przypadku Pawła Kukiza (powinien zmienić protetyka). Popis nieczystego śpiewania dał wokalista Kobranocki.
Na finał Nie pytaj o Polskę Grzegorza Ciechowskiego, zaśpiewane przez Adama Nowaka i Kayah, która zmasakrowała ten utwór - cytat z netu
"Niestety, występ został kompletnie zgwałcony przez wyjącą Kayah. Ten pokaz wzorcowej nieumiejętności odnalezienia się w czasie i przestrzeni był zbędny".
Zabrakło przede wszystkim Kultu.
"Na jednej scenie Perfect,piersi, Lady Pank,T.Love,Kobranocka, Voo Voo, Dżem, do tego specjalnie reaktywowany Klaus Mitffoch, Aya RL i Republika, a także sztywny Turbo, Pal Azji i Oddział Zamknięty na tę okazję wzmocnione swymi najsłynniejszymi wokalistami. Nasi fani rocka chyba nie mogli wymarzyć sobie lepszego sposobu uczczenia 20 rocznicy wyborów, dzięki którym powróciła wolna Polska.
Pierwsza była hybryda Brygady Kryzys i Dezertera z Robalem przy mikrofonie, wykonująca Centralę i Nie ma nic z repertuaru tej pierwszej grupy oraz poronioną generację tej drugiej.
Koncert prowadził sam Marek Niedźwiecki, a zestaw utworów zasadniczo oparty był na jego kultowej liście przebojów. W przerwach wyświetlano materiały archiwalne, przypominające o wydarzeniach z kolejnych lat, atmosfera wytworzyła się niesamowita. W tych okolicznościach Autobiografia Perfectu wybrała wyjątkowego wyrazu. Bardzo na miejscu był również hymn Chcemy być sobą. Każdy artysta wykonywał króciutki set, zmiany następowały bardzo szybko, ale przydawało to temu megakoncertowi dynamiki i dramatyzmu. Dorosłe dzieci Turbo z Grzegorzem Kupczykiem i obecnym wokalistą zespołu Tomkiem Struszczykiem, wypadły znakomicie. Wielką atrakcją był występ Republiki z Tomkiem Lipnickim jako wokalistą i Bartłomiejem Gasiulem na fortepianie. W tłumie obok flag Solidarności pojawiły się czarno-białe flagi fanów zespołu. Biała flaga i Kombinat, a w tle film z pracującymi robotnikami. W kolejce już czekał Oddział Zamknięty. zaczęli od Andzi, w Obudź się zaśpiewał gościnnie Robert Janowski, a Ten wasz świat wykonali także z krzystofem Jaryczewskim przy mikrofonie.

Klaus Mitffoch wystąpił w oryginalnym składzie pierwszy raz od 30 lat! W świetny stylu wykonał Konstytucje i Jezu jak się cieszę. Wspaniałą atmosferę wprowadziła Aya RL utworem Nasza ściana, w czym duża zasługa Pawła Kukiza. potem zagrali jeszcze fragmenty skóry i Ustąpili miejsca Lady Pank. Ci weterani zaprezentowali unowocześnione technowersje Zamków na piasku i Mniej niż zero. Panas powalał mocą głosu, Borysewicz krzesał ogniste solówki. T.Love zaczął od smoothowego wykonania Wychowania, potem dorzucili jeszcze Autobusy i tramwaje. Muniek Staszczyk mówił o walce z komuną i zauważył, że nasi politycy wciąż nie dorośli do wolności. Niestety... Kukiz pojawił się ponownie z Piersiami. najpierw był Kongres pokoju, następnie Milicjant i niezapomniane W Poroninie. Po nich na estradę weszło Voo Voo z Nim stanie się tak. Sztywny Pal Azji z dwoma wokalistami: Leszkiem Nowakiem i małolatem - jak powiedział Niedźwiecki - bartkiem Szymoniakiem, wykonał Wieżę radości, wieżę samotności. Dżem, gościnnie z Bastkiem Riedlem, zaprezentował tylko jeden utwór, ale za to Naiwne pytania w rozimprowizowanej wersji. Kobranocka zagrała I nikomu nie wolno się z tego śmiać i obowiązkowe Kocham Cię jak Irlandię. W czasie przerwy między występami pojawiła się aktorka Joanna Szczepkowska przypominając swój słynny komunikat o upadku komunizmu w Polsce. Później na scenę wkroczyła reaktywowana Republika, by razem w składzie poszerzonym o Kayah i Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy wykonać Nie pytaj o Polskę z ekspresyjnym finałem. Ale prawdziwym finałem imprezy było Jest super T.Love, w trakcie którego wszyscy występujący tego wieczora muzycy wyszli na scenę, by wspólnie zaśpiewać. Na takie koncerty mogę chodzić codziennie." Lukasz Wiewiór, Teraz Rock Lipiec 2009
fotki
http://fotoamatorszczyzna.blox.pl

16 komentarzy:

artu pisze...

cz1

http://rapidshare.com/files/264434832/Koncert1.rar

Analogowe ucho. pisze...

Marność, szkoda! Nie chcę tego znać!
Szkoda! A mogło być zupełnie inaczej!
Dwa , może trzy wykonania "fajne" reszta, szkoda słów. Szkoda.

Szkoda! Ech :-(

Analogowe ucho. pisze...

Nie prawda że Klaus M wystąpił pierwszy raz od 30 lat w oryginalnym składzie. W 2002 roku zgrali razem fenomenalny koncert.

Analogowe ucho. pisze...

Taa z Jaryczewski, ha, ha, przy mikrofonie. Stał i mógł sobie tylko stać. HA, HA, HA

Analogowe ucho. pisze...

Gdzie jest, Spytaj milicjanta, znaczy się gdzie jest Dezerter? "Nima" kupa! :-(

Analogowe ucho. pisze...

A Maanam gdzie jest? a Lombard? A nie mówiłem że to kupa jest! Mówiłem i miałem rację!

Analogowe ucho. pisze...

Se pomarudziłem ;-)

artu pisze...

se pomarudziłeś


http://rapidshare.com/files/264769635/Koncert2.rar

Analogowe ucho. pisze...

Heh, marne to współczesne wersje. Marne, no ale, takie właśnie są. Dobrze ze komuś się chciało to zgrać.....

Czapkę chylę!

Analogowe ucho. pisze...

Bardzo ciekawy ten blog z fotkami. Bardzo!

Anonimowy pisze...

jakie jes hasło?

Analogowe ucho. pisze...

Leniu

Anonimowy pisze...

No a wolność jest tradycyjnie pojęciem względnym. Dla jednych nastała, dla innych nie... Nie ma co powielać propagandowych haseł... Korbol

artu pisze...

racja

Anonimowy pisze...

Lipnicki? czy Lipiński?

max3 pisze...

Da radę podwiesić na nowo ten koncert do zassania? Byłem na nim i chętnie bym sobie go przypomniał